گروه فرمولاسیون شرکت داروسازی باریج اسانس

واحد فرمولاسیون

امروزه مطالب مربوط به گیاهان دارویی و داروهای گیاهی یکی از بحث انگیزترین و پرجاذبه ترین موضوعات مربوط به دانش پزشکی است. در زمینه مصرف گیاهان دارویی در میان جامعه عقاید متفاوتی وجود دارد. عده‌ای در تلاشند تا کلیه بیماری‌های خود را با گیاهان دارویی درمان کنند، که این باور با بدن طبیعی انسان منافاتی نداشته و ایشان از مصرف هیچ گیاهی دریغ نمی‌­کنند. از طرف دیگر افرادی وجود دارند که تمایلی به استفاده از گیاهان دارویی ندارند زیرا بر این باورند که گیاهان فاقد اثر بوده و دلیل آن­ها فقدان اطلاعات مستند علمی در زمینه کاربرد این داروها یا ممتنع بودن اثر بخشی یک گیاه در بیماری­‌های مختلف و یا فقدان اطلاعات دارویی گیاهی در کتب مرسوم پزشکان است.

یکی از چالش­‌هایی که همواره داروسازی صنعتی با آن روبرو بوده سختی کار کردن با مواد موثره خالص است. مواد موثره دارویی خالص، دارای ناپایداری و عوارض جانبی زیاد، جذب و فراهمی زیستی کم، طعم و بوی نامطبوع و دیگر ویژگی­‌های نامطلوب است، که این ویژگی­‌ها مصرف‌شان را جهت درمان در بیماران محدود می­‌کند. لذا بعد از کشف مواد موثره دانش تبدیل آن­ها به فرم‌­های مطلوب قابل مصرف مهم‌ترین مبحث داروسازی صنعتی است. این حوزه یعنی تبدیل مواد موثره خالص به فرم پایدار و قابل مصرف در شرایط محیطی را فرمولاسیون می‌نامند. ریشه پیدایش بیش از 90 درصد از داروهای شیمیایی بازار ترکیبات طبیعی است. ولی داروسازی به‌صورت صنعتی در ابتدا با داروهای شیمیایی آغاز و به مرور زمان پیشرفت کرد. بنابراین دانش فرمولاسیون هم همراه با داروسازی صنعتی شیمیایی و بسته به نیاز آن رشد و پیشرفت کرد. امروزه با گرایش انسان به مصرف فرآورده‌­های طبیعی نیاز به صنعتی سازی فرآورده‌­های گیاهی به منظور دارو افزایش پیدا کرده است. لذا واحد فرمولاسیون در حوزه داروهای گیاهی وظیفه تبدیل گیاه دارویی به داروی گیاهی فراوری شده به منظور سهولت در مصرف و بهره‌برداری از این گنجینه­‌های پرارزش خدا دادی گام بر می‌دارد. از دیگر امور در این بخش طراحی و فرمولاسیون انواع فراورده های آرایشی بهداشتی بر اساس نیاز جامعه با نگرش بر اثر بخشی بالا در حین استفاده است. به‌صورت کلی، اين بخش با استفاده از آخرين منابع معتبر علمی، برای دستيابی به فناوری‌های روز دنيا در صنعت داروسازی و داروهای گياهی فعاليت می‌کند.

عمده فعالیت آن به شرح زیر است:

بررسی و ارائه طرح برای ساخت فرآورده­‌های جدید دارویی گیاهی اعم از مایعات (شربت، قطره، محلول، اسپری، روغن، امولسیون و …)، نیمه جامدات (کرم، پماد، ژل، خمیر)، جامدات (قرص،کپسول سخت، کپسول نرم ( پرل)، پودر و ساشه) و…

 1. انتخاب مواد جانبی مناسب برای اشکال دارویی مختلف
 2. پیش فرمولاسیون اشکال دارویی مختلف
 3. بهینه کردن روش ساخت برای اشکال دارویی مختلف
 4. اصلاح فرمولاسیون­‌های موجود و ارتقاء کیفیت و اثربخشی آن­ها
 5. فرموله کردن دارو با توجه به مستندات و مراحل قبلی و تهیه بچ آزمایشی
 6. Scale Up فرآورده­‌های آزمایشی برای تولید بچ‌­های صنعتی
 7. اجرای کلیه آزمایشات فیزیکو شیمیایی و مطالعات پایداری روی بچ تهیه شده
 8. ارائه طرح­‌های پژوهشی به مراکز مطالعات بالینی دانشگاه­‌های مختلف علوم‌پزشکی کشور برای بررسی بالینی فرمولاسیون­‌های جدید شرکت و سرپرستی علمی آن­ها
 9. بررسی وتدوین مقالات علمی در مورد یافته­‌های جدید شرکت درمورد اثرات نوین گیاهان داروئی و داروهای گیاهی همچنین در واحد فرمولاسیون مطالعات و فعالیت­‌های زیادی در زمینه بهبود فرمول با توجه به نیاز بازار انجام می­‌شود. یکی دیگر از فعالیت­‌های این بخش، کار در زمینه محصولات آرایشی بهداشتی است.
اهداف پژوهشی جدید
 • بررسی اثر آنتی اکسیدان­‌ها و نگهدارنده‌­های طبیعی در محصولات دارویی
 • بررسی استفاده از فناوری نانو در داروهای گیاهی
 • بررسی استفاده از فناوری نانو در محصولات آرایشی- بهداشتی
 • بررسی ساخت اشکال دارویی جدید برای اثر بخشی بالاتر مواد فعال گیاهی