شنبلیله و دیابت

شنبلیله از قدیمی‌ترین گیاهان خوراکی و درمانگر در تاریخ بشر است. این گیاه، بومی مناطق غرب آسیا و اروپا ست. برگ‌های شنبلیله خوردنی‌ و پای ثابت بسیاری از غذاهای خوشمزه ایرانی و غیرایرانی‌اند. اما تخم‌های کوچک قهوه‌ای رنگ این گیاه‌ برای مقاصد پزشکی هم مشهور ترند و همیشه در طب سنتی تجویز می‌شوند.

قدیمی‌ترین گزارش پزشکی از مصرف شنبلیله به مصر باستان و به طور مشخص سال ۱۵۰۰ پیش از میلاد باز می‌گردد.

اما فقط مصریان باستان به خواص درمانگر شنبلیله آشنا نبودند و در طب سنتی ایران آن را برای بیماری‌های کم‌خونی، نقرس، نرمی استخوان، کم‌خونی و مرض قند یا به قول امروزی‌ها دیابت تجوز می‌کردند.

ولی نکته جالب توجه اینکه، نتایج پژوهش‌های پزشکان و محققانِ امروزی مهر تأییدی بر طبیبان و حکیمان سنتی می‌زنند.

به عنوان مثال نتیجه‌ی پژوهشی که در سایت معتبر کتابخانه ملی پزشکی آمریکا وابسته به انجمن ملی سلامت (US National Library of Medicine National Institutes of Health) منتشر شده، نشان از تأثیر قطعی مصرف این گیاه بر پیشگیری و درمان دیابت نوع ۲ می‌دهد.

روش این پژوهش به این صورت بوده که در طول سه سال گروهی از مردان و زنان ۳۰ تا ۷۰ ساله که بیماری دیابت نوع نداشته‌اند به صورت تصادفی انتخاب شده‌ و به آنها روزانه در دو نوبت ۵ گرم پودر شنبلیله پیش از غذا تجویز شده است. قند این گروه هر سه ماه یکبار و به مدت سه سال کنترل شده و با گروهی دیگر که از پودر شنبلیله استفاده نمی‌کردند، مقایسه شدند.

نتایج به دست آمده بسیار جالب توجه بود. قند گروهی که به طور روزانه از پودر شنبلیله استفاده می‌کردند به طور چشمگیری کنترل شده بود. قند خون پلاسما در حالت ناشتا (FPG)، قند خون پلاسمای پس از ناشتا (PPPG) و همچنین کلسترول لیپوپروتئین کم چگالی (LDLc) که از معیارهای مهم تشخیص بیماری دیابتی‌اند کاهش یافته بوند. در عوض، در گروهی که از پودر شنبلیله استفاده نکرده بودند، تمامی این فاکتور به طور متوسط ۴.۲ بیشتر بوده و در نتیجه احتمال ابتلا به دیابت در آنها بیشتر شده بود.

نتیجه پژوهش

این پژوهش علمی این گونه نتیجه‌گیری می‌کند که مصرف روزانه ۱۰ گرم شنبلیله برای کنترل و پیشگیری از دیابت نوع دو کاملا موثر است.

البته تحقیقات دیگری نیز برای تاثیرگذاری این گیاه معجزه‌آسا برای درمانگری دیابت نوع دو نیز انجام شده است.

نکته: افراد دیابتی که داروهای کاهش‌دهنده قند خون مصرف می‌کنند، فقط در صورت پایش دقیق قند خون می‌توانند از شنبلیله استفاده کنند.

 

شرکت داروسازی باریج اسانس نیز در زمینه کنترل و پیشگیری از بیماری دیابت داروهای متعددی را نظیر گلوکوهرب باریج ، گلوکورکس باریج را که کاملا گیاهی هستند تولید و به بازار عرضه نموده است.