داروهای ملین حاوی گیاه سنا مصرف نکنید !

سنا یک گیاه دارویی است که از برگ ها و میوه های آن برای تولید دارو استفاده میشود. این دارو در اکثر ملین های بدون نسخه وجود دارد. این گیاه حاوی ماده ای به نام سنوسید است که خاصیت ملین در روده ایجاد میکند. از داروهای حاوی این گیاه همچنین برای درمان سندروم روده تحریک پذیر نیز استفاده میشود. همچنین برای درمان بیماری های دیگری مانند فیشر، هموروئید و کاهش وزن استفاده میشود.

این گیاه با وجود اینکه برای استفاده در کودکان و بزرگسالان به نظر بی خطر می آید، میتواند عوارض جانبی بسیاری داشته باشد. به همین جهت توصیه میشود از داروهای حاوی این گیاه برای مدت بیش از ۲ هفته استفاده نشود چراکه میتواند باعث مشکلات گوارشی، اسهال دائمی و وابستگی روده شود به طوریکه در صورت استفاده بلند مدت روده بدون این ماده قادر به دفع نمیباشد.

بعلاوه استفاده بلند مدت از این گیاه میتواند بالانس یا میزان نرمال برخی مواد شیمیایی مانند الکترولیت ها را در خون برهم زده و بدین ترتیب باعث بیماری های قلبی ، ضعف ماهیچه ای و آسیب به کبد شود.

اما میوه گیاه سنا عوارض کمتری نسبت به برگ های آن دارد و به همین دلیل است که انجمن گیاهان دارویی آمریکا در خصوص استفاده بلند مدت از برگ گیاه سنا هشدار داده است.

شرکت داروسازی باریج اسانس با علم به عوارض جانبی گیاه سنا و توجه ویژه به طب سنتی و حساسیت داروهایی که برای کودکان تولید میشود، با فرمولاسیونی جدید و بر پایه طب سنتی ایرانی اقدام به تولید داروی ملینی فاقد سنا برای کودکان کرده است. لاکساپلاس باریج با دارا بودن گیاهانی مانند عناب ، بنفشه ، سپستان ، گل گاوزبان ، گل سرخ ، به دانه و اسفرزه داروی ملینی کاملا امن برای استفاده کودکان بالای ۶ ماه و بزرگسالان میباشد.