مزاج صفراوی

مزاج صفراوی

مزاج صفراوی

در این مقاله از سری مقالات آشنایی با طب سنتی ایرانی سعی داریم در مورد مزاج صفراوی مطالبی را شرح دهیم و به بیان اینکه افراد صفراوی مزاج چه ویژگی ها و خصوصیاتی دارند بپردازیم.

در مقالات قبلی در مورد مزاج ها و رکن ها در طب سنتی ایرانی صحبت کردیم. در صورتی که این مقاله را مطالعه نکرده اید اینجا را کلیک کنید. با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در مورد مزاج های مختلف و طب سنتی دریافت کنید.

خصوصیات مزاج صفراوی :

صفراوی مزاج ها دارای مزاج گرم و خشک میباشند. چهره این افراد و سفیدی چشم آنها کم یا زیاد به زردی میزند. دهان و بینی آنها خشک است و زبان آنان خشک و زبر و گاهی تلخ میشود. افراد دارای مزاج صفراوی معمولا دارای عطش زیاد و اشتهای کم هستند، این افراد معمولا لاغر هستند و مطالب را سریع درک میکنند. بیخوابی و سبک بودن خواب از مشکلات این افراد میباشد. افراد صفراوی مزاج تحریک پذیر هستند و زود عصبانی و مضطرب میگردند. پوست آنها گرم و خشک و بی حالت است و دور چشم آنها به علت از دست دادن رطوبت گود می افتد. خارش پوست و وز وز گوش از مشکلات شایع در افراد دارای مزاج صفراوی میباشد. این افراد در هنگام عصبانیت و هوای گرم معمولا به سردرد دچار میشوند. هنگام لمس اندام های آنها گرم است و از هوای خنک لذت میبرند. اولین ادرار صبحگاهی این افراد پررنگ و گاهی سوزان است. مشکلات سلامتی این افراد در تابستان شدت میابند.

لازم به ذکر است در صورتی که با عوامل عمومی نتوانستید مزاج خود را تشخیص دهید لازم است که به متخصصین طب سنتی مراجعه کنید. توجه فرمایید که حتما به مراکز طب سنتی مورد تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مراجعه کنید و از مراجعه به افراد فاقد دانش تخصصی جدا خودداری نمایید.